Blog » Recenzje Wideorejestratorów DDPai » Rejestrator Samochodowy DDPai MINI5 4K – Nowoczesna Kamera Premium z GPS oraz Szybką Pamięcią 64 GB

Rejestrator Samochodowy DDPai MINI5 4K – Nowoczesna Kamera Premium z GPS oraz Szybką Pamięcią 64 GB

Kamery samochodowe DDPai to urządzenia wielokrotnie nagradzane przez iF Design Awards, głównie za ich specyficzny i ultra oryginalny design. Do bardzo udanych konstrukcji tego producenta należy z pewnością wideorejestrator DDPai MINI5 4K 3840x2160P, który będzie przedmiotem niniejszej recenzji. Jest to również najnowszy reprezentant słynnej serii mini, wyróżniający się zdecydowanie na tle pozostałych pod względem specyfikacji technicznej oraz samego wyglądu. W pierwszej kolejności w oczy rzuca się charakterystyczny kształt Mini 5 – konstrukcja w kształcie tuby robiąca piorunujące wrażenie zwłaszcza przy słabszym oświetleniu. Nie można zapomnieć również o rozdzielczości jaką dysponuje omawiany rejestrator jazdy – obsługiwany format 4K z pewnością zapewnia nagrania najwyższej jakości.

Unboxing i omówienie zawartości pudełka DDPai Mini5 4K

W pudełku omawianej kamery znajdziemy pełną specyfikację techniczną oraz wszystkie kluczowe cechy do których zaliczyć można m.in.: rejestrowanie obrazu w rozdzielczości Ultra HD 4K z możliwością wyboru kodeka H.265 lub H.264, WDR, Wi-Fi 5GHz, precyzyjny moduł GPS, wbudowana szybka pamięć eMMC 64GB oraz tryb parkingowy. Jednym słowem pełen zestaw funkcji wideorejestratora najwyższej klasy.

rozmiary ddpai mini5

Samo pudełko nie odbiega designem od pozostałych kamer z serii mini. Jest zaprojektowane w stylu minimalistycznym, nie najdziemy tutaj zbyt wielu napisów oprócz dużej wyraźnej cyfry 5. W prawym górnym rogu znajduje się oznaczenie 4K informujące o rozdzielczości, jaką dysponuje omawiany wideorejestrator.

ddpai mini5 pudełko

Zestaw DDPai Mini 5 poza samym urządzeniem zawiera również następujące akcesoria: uchwyt na rejestrator z zamontowaną taśmą dwustronną 3M, zasilacz do zapalniczki z gniazdem USB, kabel ze złączem USB typu C, instrukcję obsługi, zapasową naklejkę 3M oraz narzędzie do montażu.

zestaw ddpai mini5
uchwyt ddpai mini5
kabel i zapalniczka ddpai mini5
instrukcja obsługi mini5

Urządzenie składa się z dwóch modułów – rejestratora DDPai Mini 5 oraz uchwytu. Uchwyt jest regulowany tylko przez stopień nachylenia, dlatego zalecane jest przyklejenie go dokładnie na środku przedniej szyby.

uchwyt ddpai mini5 1
uchwyt ddpai mini5 2
uchwyt ddpai mini5 3

Rejestrator posiada tylko jeden port wejściowy USB typu C służący do podłączenia przewodu zasilającego. Widoczne złote kropki na obudowie to z kolei magnes, który zapewnia lepsze mocowanie do uchwytu.

Port wejściowy mini 5
kamera i uchwyt

Po drugiej stronie urządzenia znajduje się przycisk, który pełni trzy podstawowe funkcje. Pojedyncze kliknięcie skutkuje zatrzymaniem lub rozpoczęciem przechwytywania głosu, kliknięcie dwukrotne włącza lub wyłącza moduł Wi-Fi, natomiast dłuższe przytrzymanie przycisku przywraca urządzenie do ustawień fabrycznych. Dodatkowo obok przycisku znajduję się głośnik, który informuje nas o stanie pracy rejestratora.

rejestrator ddpai mini5 przycisk

Na froncie omawianej kamery samochodowej znajduję się obiektyw z dwoma wąskimi szczelinami u góry i u dołu. To za nimi właśnie umiejscowiony został mikrofon.

Obiektyw wyposażony jest w przetwornik obrazu Sony IMX415 o rozdzielczości 8MP, który zapewnia krystalicznie czystą jakość wideo 4K UHD przy 30 klatkach na sekundę. Ultra wysoka rozdzielczość DDPai Mini5 zapewnia 4-krotnie bardziej wyrazisty obraz niż Full HD 1080p oraz znacznie przyjemniejsze dla oka odczucia wizualne.

Zaawansowane technologie poprawy jakości obrazu, w tym Wide Dynamic Range (WDR) i Super Night Vision zapewniają świetną jakość wideo zarówno za dnia, jak i w nocy oraz w jasnym i ciemnym otoczeniu.

obiektyw rejestratora ddpai mini5

Na boku skierowanym w stronę wnętrza samochodu umiejscowiono diodę sygnalizującą pracę wideorejestratora oraz otwory wentylacyjne, które zapobiegają nagrzewaniu się kamery samochodowej w trakcie nagrywania.

dioda kamery samochodowej ddpai mini5

Na spodzie urządzenia znajdują się podstawowe informacje w języku angielskim.

napisy na kamerze ddpai

Niewątpliwie jest to urządzenie o bardzo prostym i pięknym designie. Można to zauważyć nawet po sposobie podłączenia zasilania. Zazwyczaj w rejestratorach DVR zasilanie jest podłączone do uchwytu, na którym znajduje się podkładka stykowa z rejestratorem. W przypadku MINI5 na ścianie bocznej wspornika znajduje się otwór, przez który można uzyskać dostęp do złącza USB typu C. Umożliwia to łatwe wyciągnie kamery np. w przypadku kiedy chcemy podłączyć ją do komputera.

Cała kamera prezentuje się bardzo dobrze, jak można zobaczyć na poniższych fotografiach.

kamera samochodowa ddpai mini5
mini 5 w dłoni
ddpai mini5 z uchwytem
wideorejestrator MINI5 z uchwytem
Rejestrator mini 5 i uchwyt

Kamera samochodowa Ultra HD 4K wyposażona w wydajny superkondensator

Kamery samochodowe o dużej rozdzielczości (zwłaszcza 4K) są bardziej podatne na przegrzanie w czasie upałów, szczególnie w trybie parkingowym wewnątrz nagrzanego samochodu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, DDPai Mini 5 posiada wbudowany układ chłodzenia, dzięki czemu jej temperatura robocza wynosi od -20 do 65 stopni Celsjusza, co gwarantuje niezawodność nawet w upalne dni.

Podobnie jak inne kamery drogowe klasy premium na rynku, Mini 5 używa superkondensatora zamiast baterii litowych. W przeciwieństwie do baterii, superkondensatory nie rozszerzają się pod wpływem wysokiej temperatury, co zapobiega ryzyku eksplozji. Kolejną istotną zaletą stosowania superkondensatora jest fakt, iż w przypadku nagłej utraty zasilania (np. w wyniku kolizji) zapewni on wystarczającą ilość energii, aby nagrany plik mógł zostać zapisany w pamięci przed wyłączeniem urządzenia.

wideorejestrator drogowym DDPai MINI5

Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość kamery3840×2160 (4K) @ 30fps
Format zapisu plikówH.265
Obiektyw7P formowana soczewka sferyczna, FOV 140 °,  przysłona F1.8
Czujnik żyroskopowyWbudowany precyzyjny czujnik żyroskopowy 6-osiowy,  zapamiętywanie wideo po kolizji
PamięćWbudowana szybka pamięć flash eMMC 64GB, nagrywanie w pętli
GPSwbudowany precyzyjny GPS
Moduł WiFiwbudowane Wi-Fi 5 GHz
Wyjście wideoBezprzewodowe, obsługa systemów Android/iOS
Przetwornik obrazu8-megapikselowy czujnik obrazu SONY IMX415
Pamięć RAM4 GB
ProcesorHi3559 V200
Język aplikacjiPolski

Jak sprawdza się zaawansowany system wspomagania kierowcy (ADAS) w przypadku DDPai mini 5?

Zaawansowany system wspomagania kierowcy to ogólna nazwa dla zespołu funkcji, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa jazdy poprzez dostarczanie kierowcy „podpowiedzi” w odpowiednim momencie. W dzisiejszych czasach jest to pewnego rodzaju standard dla wideorejestratorów z wyższej półki, a DDPai MINI 5 nie jest na tym polu wyjątkiem. Producent deklaruje, że omawiany rejestrator jest w stanie ostrzegać przed m.in:

 • pieszymi pojawiającymi się przed samochodem;
 • zbyt małą odległością od poprzedzającego pojazdu;
 • pojawieniem się samochodu jadącego wprost na nas;
 • przecięciem ciągłych linii znakowania.

DDPai Mini5 z zestawem do trybu parkingowego

Zestaw umożliwiający podłączenie do stałego źródła zasilania (zestaw do trybu parkingowego) zawiera trzy różne przejściówki tak, aby pasowały do każdego rodzaju bezpieczników.

ddpai mini5 zestaw do trybu parkingowego

Tryb parkowania można wyłączyć w ustawieniach aplikacji DDPai. Dostępne tryby nagrywania to tryb normalny (30 klatek na 1 sekundę) oraz poklatkowy (1 klatka na 1 sekundę), który umożliwia nagrywanie 30-krotnie dłuższego materiału przy mniejszym poborze energii. Kamera posiada czujnik wstrząsu, dzięki czemu po wykryciu zarysowania lub kolizji samochodu przechodzi automatycznie z trybu poklatkowego w tryb normalnego nagrywania, aby płynnie zarejestrować całe zdarzenie. Z poziomu aplikacji możliwe jest również ustawienie czasu po jakim kamera ma wyłączyć nagrywanie w trybie parkingowym. Dodatkowo rejestrator posiada funkcję monitorowania stanu akumulatora, dzięki czemu w przypadku spadku napięcia poniżej ustawionej wartości wyłączy tryb parkingowy aby zapobiec rozładowaniu się baterii.

Instalacja kamery samochodowej 4K UHD DDPai MINI5 w samochodzie osobowym

Zaleca się montaż rejestratora na przedniej szybie w okolicy lusterka wstecznego. Nie należy martwić się o widoczność kamery z poziomu kierowcy, gdyż urządzenie nie posiada ekranu, a cała jego obsługa odbywa się z poziomu aplikacji.

ddpai mini 5 za lusterkiem
https://www.ixbt.com/car/ddpai-mini5-review.html#default-13

Małe gabaryty oraz czarny kolor kamery i uchwytu zapewniają dyskrecję oraz sprawiają, iż ciężko jest dostrzec ją z zewnątrz.

ddpai mini5 na szybie
https://www.ixbt.com/car/ddpai-mini5-review.html#default-14

ddpai mini5 w samochodzie
https://www.ixbt.com/car/ddpai-mini5-review.html#default-15

Po włączeniu zasilania rejestrator wita się z użytkownikiem kobiecym głosem hasłem „Hello ding-ding-pai”, a po kilku minutach (w zależności od tego, jak długo samochód był wyłączony) łączy się z GPS również informując o tym poprzez komunikat głosowy. Funkcję GPS można w zależności od preferencji wyłączyć w ustawieniach aplikacji.

W trakcie nagrywania wskaźnik LED świeci na niebiesko (jak na zdjęciu). Jeśli rejestrator jest podłączony do zasilania, ale kamera nie nagrywa – na czerwono, natomiast kiedy urządzenie jest podłączone do komputera – na zielono.

kamera ddpai mini5
https://www.ixbt.com/car/ddpai-mini5-review.html#default-16

Obsługa kamery DDPai Mini 5 za pomocą aplikacji

Jak już wspomnieliśmy wyżej, sterowanie urządzeniem jest bardzo intuicyjne, ponieważ ogranicza się do jednego przycisku. Wszystko inne odbywa się za pomocą aplikacji w języku polskim DDPAI na smartfony. 

Po uruchomieniu pojawia się główne okno programu. Nie są wymagane żadne dodatkowe czynności związane z Wi-Fi: jeśli wybierzemy rejestrator MINI 5 i naciśniemy przycisk “Podłącz rejestrator”, program sam znajdzie kamerę i połączy się z nią. 

ddpai app podłącz urządzenie
ddpai app wifi
mini5 aplikacja

Po udanym połączeniu na ekranie w czasie rzeczywistym pojawi się obraz z rejestratora. Na początku wyświetlony zostanie się samouczek dla nowych użytkowników. Lewy przycisk w dolnym rzędzie, jak można się domyślić, umożliwia zrobienie zdjęcia. Prawy przycisk natomiast przenosi nas do trybu pobierania.

podgląd z aplikacji ddpai na żywo

Pod obrazem znajduje się mapa oraz inne wartości takie jak przyspieszenie, średnia oraz maksymalna prędkość, aktualna wysokość oraz przebieg jazdy.

wartości w aplikacji ddpai mini5

W ustawieniach aplikacji dodatkowo można wybrać takie opcje jak kodowanie wideo H.265, rozdzielczość nagrywania, regulację czułości na kolizje, znak wodny i inne.

ustawienia aplikacji ddpai
ddpai ustawienia rejestratora
rozdzielczość nagrywania ddpai mini5

Pozostaje poruszyć temat aktualizacji oprogramowania urządzenia. Cały proces przebiega zgodnie z instrukcjami przedstawionymi na poniższym obrazku.

ddpai aktualizacja urządzenia

Zdjęcia oraz wrażenia z jazdy z rejestratorem DDPai MINI 5

Można śmiało powiedzieć, iż jest to pełnoprawne 4k – 3840×2160 bez stosowania interpolacji w celu osiągnięcia tej rozdzielczości. Obraz jest bardzo wyraźny, zarówno w dzień jak i w nocy można bez problemu odczytać tablice rejestracyjne, nawet przy dużej prędkości. Kolory są naturalne, a jakość szczegółów bardzo wysoka. Stabilizacja obrazu sprawdziła się doskonale nawet na nierównej powierzchni.

ddpai mini5 za dnia
https://www.ixbt.com/car/ddpai-mini5-review.html#default-32
ddpai mini5 w nocy
https://www.ixbt.com/car/ddpai-mini5-review.html#default-33

Krótkie podsumowanie wad i zalet omawianej kamery:

Plusy :

 • Wysokiej jakości wideo 4K 2160p z obsługą kodeka H.265
 • Prostota i przejrzystość konstrukcji, wygodny i łatwy montaż i demontaż
 • 64 GB wbudowanej superszybkiej pamięci, eliminującej problemy z kartą SD

Wady :

 • funkcja ADAS nie spełnia swojej roli

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi recenzjami kamer z serii mini: DDPai Mini 3 oraz DDPai Mini One NightVision.

  1. Kamera posiada superkondensator, który jest odporny na wahania temperaturowe i posiada lepszą wydajność niż zwykły akumulator. Mini 5 może nagrywać w trybie ciągłym przez około 5h w 4K.

 1. Pierwsze 100km za mną i mogę powiedzieć, że to był bardzo dobry zakup. Sensor 4K robi świetną robote. Każdy szczegół na drodze jest bardzo wyraźny. Świetną robotę robi aplikacja gdzie cała trasa jest zapisana w jednym długim filmie, a w przypadku interesującego momentu pobiera tylko ten klip, który jest zaznaczony. Polecam

 2. Czy jest do kamery dedykowany program odtwarzacza wideo na PC-ta na którym widać obraz, mapę z pozycją w danym momencie i prędkość kierunek jazdy względem północy ?

 3. Pingback: System kamer zostal zaopatrzony w modul transmisji strumieniowej, zatem nie bedzie ostateczne pobieranie nagrania do telefonu w przedmiocie odtworzenia. Umiesc karte MicroSD w wejsciu stwierdzajacym sie w celi samochodowej. Dowiedz sie mocno jak zmieniane

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *