Blog » Recenzje Wideorejestratorów DDPai » Kamera Samochodowa DDPai Mola E3 – Nowoczesny Wideorejestrator w Lusterku

Kamera Samochodowa DDPai Mola E3 – Nowoczesny Wideorejestrator w Lusterku

Mola E3 featured photo

Dzięki ciągłej poprawie standardu naszego życia samochody stały się podstawowym środkiem transportu dla większości osób. Niezależnie od tego, czy dopiero zdałeś egzamin na prawo jazdy, czy jesteś już doświadczonym kierowcą rejestrator jazdy jest naprawdę niezbędny wyposażeniem Twojego auta. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego urządzenia, kolizja w której uczestniczyłeś może być bardzo bolesnym doświadczeniem dla Twojego portfela.

DDPai Mola E3 po montażu

Jakość rejestratora nie jest uzależniona od ilości wbudowanych funkcji. W rzeczywistości najważniejsza jest ostrość oraz jakość obrazu. W dzisiejszym poście sprawdzimy jak radzi sobie kamera w lusterku wstecznym DDPai Mola E3. Do głównych zalet tego rejestratora zaliczyć można 10-calowy ekran dotykowy, wysoką jakość rejestrowanego obrazu w rozdzielczości 2K 1440P, oraz możliwość elastycznej konfiguracji tylnej kamery. Jaka jest wydajność wideorejestratora na lusterko marki DDPai? Sprawdźmy to!

Kamera samochodowa w kształcie lusterka DDPai Mola E3

Opakowanie DDPai Mola E3 ma stosunkowo prosty i klimatyczny styl, a białe pudełko jest cienkie i miękkie w dotyku. Na przodzie opakowania nadrukowany jest wzór w kształcie lusterka, dzięki czemu możemy z góry zakładać, jak ono wygląda. Na tylnej jego części znajdują się charakterystyczne opisy funkcji i informacje o parametrach produktu, z którymi można zapoznać się przed otwarciem produktu.

DDPai Mola E3 w pudełku

Po otwarciu pudełka od razu widać grubą warstwę kartonu. Można odnieść wrażenie, że produkt jest starannie zabezpieczony przed uszkodzeniem podczas transportu.

Mola E3 otwarte pudełko

Cały zestaw jest bogaty w różnego rodzaju akcesoria. Oprócz lusterka multimedialnego zawiera on również m.in: tylną kamerę oraz kabel zasilający, ładowarkę samochodową, przewód zasilający, narzędzie do montażu, uchwyty montażowe, naklejki 3M oraz instrukcję obsługi.

Mola E3 opis zestawu

Mając świadomość jak wygląda aktualny rynek kamer samochodowych łatwo jest dojść do wniosku, iż bardzo trudno jest nabyć urządzenie tej klasy w tak niskiej cenie. Tylna kamera omawianego urządzenia wykorzystuje zupełnie nowy obiektyw do transmisji strumieniowej TVI 1080P, z 2-milionowym przetwornikiem obrazu CMOS, kątem rejestrowania 125° i przysłoną F2.0 zapewniając jeszcze lepsze pole widzenia. Ponadto Mola E3 posiada wbudowaną funkcję cofania z linią pomocniczą, co jest dużym atutem tego lusterka oraz dodatkową pomocą zwłaszcza dla początkujących kierowców.

Kamera tylna Mola E3

Bardzo interesujący jest kształt tylnego rejestratora przypominający trapez. Instalację tej kamery można wykonać za pomocą naklejek 3M lub śrub, co jest bardzo przyjemnym udogodnieniem.

Kamera tylna Mola E3 2

Połączenie obu kamer jest stosunkowo proste, o ile cztery piny są prawidłowo włożone. Nie ma co się martwić o długość przewodów, jest ona wystarczająca dla większości samochodów.

Okablowanie Mola E3 DDPai

Przewód zasilający wykorzystuje interfejs MINI USB, który jest bardzo popularny. Jego wykonanie jest solidne, a długość w zupełności wystarcza, bez względu na to, czy poprowadzony jest on z lewej, czy z prawej strony (3,5m).

Kabel DDPai Mola E3

Wymiary lusterka wstecznego z kamerą Mola E3 to: 264 x 74 x 40 mm. Lusterko posiada 10-calowy ekran LCD, zapewniający znaczną wygodę użytkownikowi. Na ekranie początkowo znajduje się folia z instrukcją obsługi lusterka, którą należy oderwać przed użyciem.

Lusterko DDPai Mola E3 uruchomione

Lustrzana powierzchnia ekranu po oderwaniu folii zapewnia bardzo korzystny efekt odbijania światła, który jest w większości przypadków lepszy niż w oryginalnym lusterku samochodowym.

Lusterko DDPai Mola E3 wyłączone

Na tyle urządzenia zauważyć można, że paski otworów grzewczych są starannie ułożone, a klamry po obu stronach są wyposażone w czarne podkładki z gąbki. Zapobiega to obtarciom i zarysowaniom przy montażu lusterka wstecznego.

Mola E3 tył lusterka

Po lewej stronie znajduję się głośnik, który spełnia swoją funkcję i gwarantuje optymalny poziom dźwięku.

Mola E3 lewa strona

Po prawej stronie natomiast znajduje się przednia soczewka. Mola E3 wykorzystuje 6 warstwowy obiektyw, 4-milionowy kolorowy czujnik obrazu CMOS, szeroki kąt 130°, dużą przysłonę F1.4 oraz ultra-wyraźne nagrywanie w rozdzielczości 2K. W połączeniu z flagowym procesorem Huawei HiSilicon zapewnia stabilną oraz imponującą wydajność.

Mola E3 obiektyw

DDPai Mola E3 regulacja obiektywu
DDpai Mola E3 regulacja

Lusterko wsteczne z rejestratorem i kamerą cofania DDPai Mola E3 jest wyposażone w GPS, gniazdo pamięci MicroSD, port do podłączenia tylnej kamery oraz port zasilania urządzenia na górze obudowy. Gniazdo karty pamięci obsługuje rozszerzenie do 128 GB, ale ze względu na funkcję nagrywania w pętli nie ma potrzeby stosowania tak dużej pojemności. Wszystko zależne jest od indywidualnych potrzeb (w większości przypadków wystarczy 32GB). Po prawej stronie portu USB znajduje się mały otwór oznaczony literą R, służący do resetowania urządzenia.

kamera cofania lusterko DDPai Mola E3 porty

Na koniec warto spojrzeć na spód lusterka. Na środku znajduje się przycisk zasilania, a po jego lewej i prawej stronie znaleźć można podwójne otwory mikrofonu MIC. Ponieważ produkt ten obsługuje sterowanie głosowe, dwa mikrofony zapewniają większą czułość podczas użytkowania.

lusterko kamera ddpai E3 przycisk resetu

Specyfikacja techniczna

Rozdzielczość kameryPrzód: 2560 * 1600 P @ 30fps kodowanie wideo HD Tył: 1920 * 1080 P @ 30fps, Podgląd obrazu: 640 * 360
Format zapisu plikówH.264
Obiektyw:6-warstwowe szkło, filtr podczerwieni, szeroki kąt 130°, przysłona F1.4
Czujnik żyroskopowyWbudowany 3-osiowy czujnik żyroskopowy,  zapamiętywanie wideo po kolizji, regulowana czułość za pomocą aplikacji (DDPAI)
Obsługa kart SDObsługa szybkich kart klasy 10 MicroSD od 10 do 128 GB, automatyczne nagrywanie w pętli
Ekran dotykowyLCD 9,5 cala
Moduł WiFiWbudowane Wi-Fi 2,4 GHz
Wyjście wideoBezprzewodowe, obsługa systemów Android/iOS
Przetwornik obrazu5-megapikselowy kolorowy czujnik obrazu CMOS,
Pamięć RAM1 GB

Instalacja kamery DDPai Mola E3 w samochodzie osobowym

W rzeczywistości instalacja tego lusterka z kamerą samochodową jest stosunkowo prosta pod względem montażu jak i okablowania. Wszystko zależne jest od rodzaju samochodu. Instalacja tylnej soczewki jest nieco bardziej skomplikowana, niż kamery przedniej, ponieważ kabel zasilający musi dotrzeć do samego końca, tak aby zasilić urządzenie. Musisz także pamiętać aby prawidłowo podłączyć kabel światła cofania. Jeśli jesteś osobą cierpliwą, nie powinno sprawić to większych problemów. Jeśli czujesz jednak, że nie chcesz robić tego sam możesz również udać się do warsztatu samochodowego. Poniżej znajduje się przykładowy przebieg samodzielnej instalacji kamery!

Plan okablowania kamery samochodowej

Pierwszym krokiem jest założenie dwóch klamr lusterka wstecznego Mola E3. Sprawdź czy urządzenie jest stabilne i odpowiednio zamontowane. Następnie należy rozpocząć proces okablowania.

Mola E3 na lusterku

W drugim kroku, podczas prowadzenia przewodów można użyć narzędzia do montażu aby wyrównać przewody wzdłuż krawędzi przedniej szyby.

Montaż kabli DDPai Mola E3

Wysuń uszczelkę z słupka i poprowadź wzdłuż niego przewód zasilający. Następnie przeprowadź przewód pod deską rozdzielczą kierownicy, a na końcu podłącz go do gniazda zapalniczki.

DDPai Mola E3 zamontowane na lusterko

Tylny kabel kamery powinien przebiegać od słupka B do słupka C, a na końcu przez linię bagażnika. Zaletą takiego poprowadzenia kabla jest duża estetyka, a co za tym idzie brak wystających przewodów wewnątrz samochodu.

Kamera DDPai w samochodzie

Efekt tak poprowadzonego okablowania wygląda następująco.

Montaż tylnej kamery DDPai Mola E3

Tylną kamerę można również regulować w górę i w dół, aby uzyskać żądany kąt dzięki jej przemyślanej konstrukcji.

Kamera Tył Mola E3
Regulacja kamery Tył Mola E3

Działanie kamery samochodowej Mola E3 od DDPai

Po pomyślnym zainstalowaniu kamery i uruchomieniu samochodu usłyszysz charakterystyczny komunikat. Lusterko z kamerą DDPai Mola E3 jest domyślnie ustawione w stan kamery tylnej. Możesz w dowolnej chwili przełączać widok dotykając ekranu lub za pomocą poleceń głosowych. Dodatkowo ekran posiada specjalną funkcję chroniącą powierzchnię przed odciskami palców.

Kamera w lusterku Mola E3

Warto zwrócić uwagę na szerokie pole widzenia w lusterku Mola E3. Jest ono znacznie szersze niż w tradycyjnym lusterku samochodowym.

Kamera w lusterku Mola E3 odbicie

Po przełączeniu urządzenia w tryb kamery przedniej zauważyć można wysoką jakość rozdzielczości 2K. Bardzo istotnym elementem jest tutaj szeroki kąt 130°, który daje świetne poczucie pełnego pola widzenia. Dobrze przedstawiają to poniższe zdjęcia.

Tryb parkingowy DDPai Mola E3

Przełączanie między przodem a tyłem jest bardzo proste, wystarczy przesunąć palcem w lewą lub prawą stronę. Dzięki wysokiej czułości ekranu nie ma tutaj mowy o efekcie opóźnienia. Jasność ekranu można również regulować, poprzez przesuwanie w górę i w dół po prawej stronie lusterka.

Przełączanie się między kamerami w Mola E3

Mola E3 posiada możliwość regulacji przedniej i tylnej soczewki w górę oraz w dół, co jest rzadkością w produktach tego typu. Jest to naprawdę wygodna i praktyczna funkcja pozwalająca na regulację kąta rejestrowanego obrazu.

Ruch w pionie DDPai Mola E3

Do wykonywania nagrań awaryjnych możesz użyć komend głosowych lub kliknąć przycisk zrzutu ekranu. W tym momencie zostaje przechwycone 10 sekundowe nagranie, które zostanie automatycznie zapisane.

Zapisywanie nagań DDPai Mola E3

Możesz wygodnie przeglądać wszystkie pliki dotykając ekranu urządzenia niezależnie czy są to zarejestrowane filmy czy pliki awaryjne.

Pliki awaryjne Mola E3

Przechowywana w pamięci zawartość ma określony przedział czasu oraz klasyfikację, dzięki czemu możemy w łatwy i szybki sposób znaleźć wideo z określonego okresu.

Przeglądanie nagrań Mola E3
Przeglądanie wideo DDPai Mola E3

Po kliknięciu w ekran pojawią się skróty do ustawień, albumu fotograficznego, migawki i mikrofonu. Kliknij w ustawienia, aby wejść do interfejsu ustawień systemu. Można tam konfigurować takie funkcje jak: mikrofon, głośność głośnika, jasność ekranu, czas automatycznego wyłączania ekranu, czułość na kolizje, odwracanie ekranu tylnego, regulacja wstecznego obrazu, monitorowanie parkowania, formatowanie karty MicroSD, przywrócić ustawienia fabryczne, pobrać aplikację mobilną oraz inne tego typu rzeczy.

Nagrywanie kamera przód w lusterku Mola E3 od DDPai

Warto wspomnieć, że rejestrator jazdy w lusterku DDPai Mola E3 ma funkcję łączenia się przez aplikację mobilną, którą można pobrać i zainstalować, wyszukując DDPai App w sklepie Play lub App store. Następnie możesz zarejestrować się i zalogować na swoje konto użytkownika. Możesz również połączyć się przez Wi-Fi, dodając odpowiednie urządzenie. Hasło domyślne to 1234567890. Po pomyślnym nawiązaniu połączenia możesz przeglądać, oglądać oraz pobierać nagrane materiały. W rzeczywistości wszystkie funkcje w aplikacji są stosunkowo oczywiste.

Najważniejszą funkcją jest możliwość wyświetlania rzeczywistych nagrań, zdjęć oraz plików awaryjnych. Można łatwo zmienić ekran nagrywania, przesuwając palcem w lewo i prawo oraz regulować kąt obiektywu przesuwając w górę i w dół. Ponadto można również ustawić i zarządzać rozdzielczością nagrywania, znakiem wodnym czasu, głośnością głośnika, nagrywaniem mikrofonu, dźwiękiem po włączeniu zasilania, wideo przechwytywania zdjęć, czułością na kolizje, nagrywaniem poklatkowym, wyborem czasu nagrywania, przechowywaniem plików, a nawet zmienić nazwę i hasło do Wi-Fi.

Poniżej przedstawiono ujęcia wideo z obu kamer, przedniej oraz tylnej w słoneczny dzień. Ze względu na ograniczenia wyjściowe oprogramowania do edycji wideo, rozdzielczość wynosi tylko 1920×1440, podczas gdy oryginalny film może osiągnąć 2560×1440. Jak można zauważyć, wydajność jest bardzo dobra, niezależnie od pory dnia oraz pogody.

Nagranie za dnia DDPai Mola E3 Kamera przód

Za dnia z tylnej kamery samochodowej można bez problemu odczytać numery rejestracyjne pojazdu, który jest oddalony o około 10m.

Nagranie za dnia DDPai Mola E3 Kamera tył

Przednia kamera dobrze obejmuje cztery pasy i nie trzeba dodawać, że można w łatwy sposób rozpoznać tablice rejestracyjne samochodu oddalonego o około 20m. Nie ma wątpliwości co do przejrzystości i jakości nagrania.

Nagranie za dnia DDPai Mola E3 Kamera przód 2

Podsumowanie

Rejestrator jazdy DDPai Mola E3 jest wyjątkowy pod względem samego wyglądu, jak i konfiguracji sprzętowej. Wysoka rozdzielczość obrazu 2K 1440P w połączeniu z szerokim kątem rejestrowania jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę w przypadku spornej sytuacji na drodze, dzięki czemu jazda staje się znacznie bardziej bezpieczna. Ekran dotykowy oraz obsługa głosowa są proste i intuicyjne w użyciu. Niezależnie od Twojego stażu za kółkiem DDPai Mola E3 powinna spełnić wszystkie Twoje potrzeby względem solidnego wideorejestratora samochodowego. Jeżeli jesteś zainteresowany tematem wideorejestratorów na przód i tył zobacz naszą poprzednią recenzję DDPai X2S Pro Dual.

Opublikowane komentarze

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *